Makaleler YAZILAR

Fidan Dik , Huzur Bul

İnsanoğlu Dünyada doğanın bir parçasıdır. Doğa ile iç içe yaşamak zorundadır. Ondan yeterince faydalanabilmek için doğaya sahip çıkması gerekir. Günümüzde sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi doğal ortamın yok olmasını hızlandırmıştır.
Sanayi atıkları, fabrikaların çevreye yaydıkları zararlı gazlar, denizlerde meydana gelen tanker kazaları bu durumun ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerden bazılarıdır.
Doğanın en önemli unsurlarından birisi de ağaçlar ve onların oluşturduğu orman alanlarıdır. Ormanlar adeta yeryüzünün oksijen üretme tesisleridir. İnsanların ve diğer canlıların ağaçlardan faydalanma alanları oldukça fazladır. Canlılar için bu kadar önem taşıyan bu alanların korunması, gözetilmesi ve çoğaltılması için bizlere büyük vazifeler düşmektedir. Bunların başında fidan dikmek gelir.
Fidan dikmek ve onu yetiştirmek, tıpkı bir evlat yetiştirmek gibi güzel bir olgudur. Fidanınızı diktikten sonra, ara ara onunla ilgilenmeniz, yavaş yavaş büyüdüğünü görmemiz, belli bir süre sonra olgunlaştığına şahit olmanız sizi ziyadesiyle mutlu edecektir.
Dünyada yaşadığınız sürece muhakkak bir tane de olsa dikili ağacınız olmalı. Hiç düşündünüz mü? Ülkemizde yetmiş üç milyon civarında insan yaşamakta. Çocuğundan yaşlısına herkes adına bir ağaç dikilse binden fazla yeni orman sahaları oluşur. Daha temiz, bol oksijenli doğal bir ortam için bol bol ağaç dikilmesi gerekir. Fidan dikmek insanın yaşama sevincini arttırır. Dikeceğiniz her fidan gelecek nesiller için yapacağınız dünyevi ve uhrevi önerili bir yatırımdır. Peygamber Efendimiz de “Yarın kıyamet kopacağını bilseniz ağaç dikin” buyurarak insanları ağaç dikmeye teşvik etmiştir.
Fidan dikmek kadar, ağaçları korumanın da, insanlık görevimiz olduğunu unutmamamız gerekir. Gereksiz yere ağaçları kesmek, onlara zarar vermek insanlık suçudur. Bu yüzden yaz mevsiminde gittiğiniz piknik alanlarında ateş yakmışsanız, dönerken ateşi söndürüp, tamamen söndürdüğünüzden emin olduktan sonra orayı terk etmelisiniz. Bizlerin gelecek nesillere bırakacağımız en güzel miraslardan birinin de tertemiz bir çevre olduğunu asla unutmamız gerekir.

Hayattaki değişmez sloganınız “Ölmeden önce bir fidan da sen dik” olsun.

Muzaffer ODABAŞ

BENZER KONULAR

Yorum Yap

 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/cografyalar/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309